Menu Zavřít
Více Zavřít
Historie turnaje

Historie MS: V Litoměřicích vybojoval český tým poprvé zlaté medaile

10. 5. 2017 | Vít Trubička
Dva roky po historicky prvním hokejbalovém světovém šampionátu v Bratislavě připadlo pořádání České republice. Dějištěm MS 1998 se staly severočeské Litoměřice. Český tým v tehdejší „Průvan aréně“ obhajoval druhé místo ze Slovenska, nakonec dokráčel pro zlaté medaile.
 

Mezi čtvrtým a sedmým červnem roku 1998 se do města Zahrady Čech sjely týmy České republiky, Slovenska, Kanady, USA, Rakouska, Německa, Švýcarska a Maďarska. Byly rozděleny do dvou skupin. Ve skupině A nastoupily proti sobě středoevropské země, tedy Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Rakousko. Skupina B obsahovala Kanadu, USA, Německo a Švýcarsko. Do semifinále postupovaly dva nejlepší týmy.

Čeští reprezentanti si ve skupině nejprve poradili s Rakouskem, které hned v úvodním zápase rozstřílel 9:1. Proti Maďarsku ukázali ještě větší demolici soupeře. Zcela suverénně nasázeli Češi do soupeřovy branky osmnáct gólů, přičemž neinkasovali ani jednu. V posledním utkání podlehli 0:4 Slovensku, které z druhého místa doprovodili do semifinále. Ze skupiny B postoupila suverénní Kanada a USA.

Semifinále znamenalo střetnutí vždy prvního s druhým. První duel o postup do finále svedli Češi proti Kanadě. Domácí hráči soupeře přemohli a zvítězili zaslouženě 5:2. V druhém duelu poměřily síly Slovensko s USA, radost nakonec vzplála v táboře slovenských hráčů po výhře 5:1. Kanaďané proti Američanům si rozdali boj o třetí místo. V něm byli úspěšnější hráči s javorovým listem na prsou a svého jižního souseda porazili 5:2. Finálový souboj přinesl navzdory všem očekáváním vítězství českého týmu. Čechům se podařilo oplatit Slovensku porážku ze skupinové fáze a z předchozího šampionátu v nejlepší možný okamžik. Po výsledku 3:1 brali svěřenci trenéra Marka Peka zlaté medaile.

Celkové pořadí turnaje

1. místo Česká republika
2. místo Slovensko
3. místo Kanada
4. místo USA
5. místo Rakousko
6. místo Německo
7. místo Švýcarsko
8. místo Maďarsko

Český tým na mistrovství

Brankáři: Salfický, Lucák, Vorel
Obránci: Vršanský, Malinský, Jůn, Beseda, Háva, Pavlík
Útočníci: Hossinger, Čaloun, Král, Vlach, Mašík, Ptáček, Kameš, Vorel, Kormunda, Kaňkovský, Kurz, Hart, Kejmar.
Trenéři: M. Pek, L. Rak