Menu Zavřít
Více Zavřít
Týmy a zápasy

V české nominaci je i pět pamětníků zlata z Plzně 2009

16. 5. 2017 | Petr Sumbal
Už za 16 dní bude v pardubické Tipsport areně vhozeno úvodní buly Mistrovství světa v hokejbalu. Česká reprezentace se bude pokoušet překazit Slovákům jejich pokus o zlatý hattrick a zároveň navázat na zlaté domácí šampionáty z Litoměřic 1998 a Plzně 2009. Plnit tato velká očekávání českých fanoušků bude 25 vyvolených, kteří se vešli do závěrečné nominace. Trenér Drahomír Kadlec se pokusil sestavit mix zkušeností i dravého mládí. Češi se v základní skupině utkají postupně se Švýcarskem, Itálií, USA a Portugalskem.
 

Už od posledního Mistrovství světa ve švýcarském Zugu, které v roce 2015 skončilo pro českou reprezentaci bronzovou medailí, začala probíhat výstavba nového reprezentačního týmu. Týmu, který si měl zahrát na domácím MS v Pardubicích. V průběhu dvou let proběhlo několik kempů, na kterých měl trenérský štáb možnost otestovat velké množství potencionálních adeptů na reprezentační dres.

„Během dvouletého cyklu nám prošlo pod rukama zhruba čtyřicet až padesát hráčů. Do závěrečné přípravy jich pak vstupovalo zhruba třicet,“ prozradil hlavní trenér reprezentace Drahomír Kadlec, ještě než 14. května vyřkl konečnou nominaci čítající 25 hráčů.

Do nominace se nakonec vešlo devět nováčků, kteří okusí mistrovství světa poprvé v kariéře. I mezi nimi však najdeme hráče, kteří by se rovnou mohli zařadit mezi tahouny českého týmu. Velké naděje jsou vkládány do dvojice Dominik Barnošák a Tomáš Fejfar, která se s devíti vstřelenými brankami podělila o post nejlepšího střelce play-off CCM extraligy.

Kromě nezkušeného mládí se na turnaji představí také slušná řádka hráčů, kteří si již v minulosti pověsili na krk zlaté medaile. Zlato z posledního domácího šampionátu v Plzi 2009 pamatují obránci Michal Dědič, Jan Pospíšil, Tomáš Rejthar a útočníci Jan Bacovský a Pavel Kubeš. Dalších šest hráčů pak zažilo zlaté medaile z Bratislavy 2011. Celkem tedy nominace čítá hned jedenáct mistrů světa.

Předpokládanou brankářskou jedničkou českého týmu je Jan Jirotka z HBC Kladno, který byl vyhlášen nejlepším brankářem základní části extraligy a v play-off měl nejlepší úspěšnost zákroků. V nominaci jej pak doplňují Jan Šimara a Lukáš Heczko.

Český útok by se kromě již zmíněných kanonýrů Branošáka s Fejfarem měl opírat hlavně o Tomáše Wróbela, nejproduktivnějšího hráče a zároveň nejlepšího střelce základní části CCM extraligy. Podstatnou roli jistě dostane také Martin Kruček, který si připsal nejvíce asistencí v play-off a hlavně získal cenu Libora Topolánka pro nejužitečnějšího hráče vyřazovacích bojů.

Nejvíce hráčů, konkrétně osm, dodal do závěrečné nominace poražený extraligový finalista HBC ALPIQ Kladno. Oproti tomu dres vítěze extraligy HC KERT Park Praha oblékají jen tři nominovaní borci. Tým HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice budou na MS reprezentovat čtyři nominovaní hokejbalisté.

Pouze dva nominovaní reprezentanti nehrají domácí extraligu. Brankář Lukáš Heczko chytá za slovenský Martin a obránce Michal Slanec hraje švýcarskou nejvyšší soutěž za Grenchen-Limpachtal.

Realizační tým:

Hlavní trenér: Drahomír Kadlec.
Asistenti trenéra: Tomáš Friml a Jaroslav Pavlík.
Vedoucí mužstva: Adam Karnet.
Kustod: Tomáš Diblík.
Maséři: Evžen Buščík a Michal Válek.

Konečná nominace:

Brankáři: Lukáš Heczko (Imperial Vitamins Martin, SVK), Jan Jirotka (HBC ALPIQ Kladno), Jan Šimara (SK Hokejbal Letohrad).

Obránci: Ondřej Benedikt (HBC Plzeň), Michal Dědič, Tomáš Kudela, Jan Pospíšil, Tomáš Rejthar (všichni HBC ALPIQ Kladno), Michal Slanec (SHC Grenchen-Limpachtal, SUI), Petr Švanda (Elba DDM Ústí nad Labem), Lukáš Vlasák (HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice).

Útočníci: Jan Bacovský (HBC Hradec Králové 1988), Dominik Barnošák, Daniel Hnízdil, Martin Špaček, Radim Štěpáník (všichni HBC ALPIQ Kladno), Jan Bílý, Ondřej Březina, Pavel Kubeš (všichni HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice), Tomáš Fejfar, Martin Kruček, Tomáš Wróbel (všichni HC Kert Park Praha), Ondřej Lux (SK Hokejbal Letohrad), Richard Peschout, Lukáš Soukup (oba Elba DDM Ústí nad Labem).