Menu Zavřít
Více Zavřít
Rozhovory

Sedm nováčků v nominaci žen. Nervozitu musíme vypustit, velí Kábrtová

26. 5. 2017 | Martin Voltr
Tři víkendy v řadě bojovaly české hokejbalistky o to, aby se dostaly do konečného výběru pro domácí mistrovství světa. Verdikt se dozvěděly až na posledním kempu v Příbrami. Trenér Karel Manhart nominoval tři brankářky, sedm obránkyň a třináct útočnic, v jeho kádru je i sedm nováčků. Český mix zkušeností a dravého mládí zahájí šampionát v sobotu 3. června proti Velké Británii.
 

Tvorba národního týmu před šampionátem probíhala prakticky celé dva roky, ještě v květnu ale měly hráčky poslední šanci, jak do nominace promluvit. Na kempu v Pardubicích dvakrát změřily síly se Slovenskem, potom se rvaly o medaile na mistrovství republiky v Milevsku. Poslední víkend patřil reprezentačnímu soustředění v Příbrami, kde hokejbalistky pilovaly taktické prvky a hodně pracovaly na přesilovkách a oslabeních.

„Samozřejmě cítíte nervozitu, pořád nemáte jistou nominaci. Pořád můžete vypadnout, když se vám to nepovede. Myslím, že takhle to cítily i zkušenější hráčky. Na tréninku i v zápase do toho musíte dát maximum a předvést trenérům, co ve vás je,“ popisuje motivaci ve vrcholící přípravě Aneta Kábrtová.

Právě ona patří mezi sedmičku hokejbalistek, které čeká první mistrovství světa v kariéře. Už v šestnácti letech! „Jsem sice nejmladší hráčka, ale myslím, že se těším stejně jako všechny ostatní. Jsem každopádně ráda, že nám dali takovou možnost si zahrát a získat takovou zkušenost. Nováčků máme dost, ale tak už to bývá, že tým prochází obměnou,“ říká. „Od holek, které byly v Zugu, víme, jaká byla organizace i jak to prožívaly. Ale teď je tady nový šampionát a bude to zase úplně jiné.“

První gól? Nespoutaná radost!

Domácí šampionát bude tak trochu speciální pro všechny hráčky, pro Kábrtovou ale tím spíš, že bude hrát opravdu doma. Tedy v Pardubicích. Právě v Tipsport areně vstřelila i svou první branku za seniorskou reprezentaci, na začátku května přispěla ke dvěma výhrám nad Slovenskem. Radost z toho měla obrovskou a nezapomněla si vzít i svůj „gólový“ míček.

„Ano, byla to nespoutaná radost,“ směje se. „Určitě se to na mě odrazilo i do dalšího kempu v Příbrami, tady ještě nebylo rozhodnuto, kdo pojede. Cítila jsem obrovskou motivaci na sobě ještě víc zamakat, abych se dostala do finální nominace,“ ujišťuje benjamínek sestavy, který nakonec dostal parádní dárek ke svým úterním narozeninám.

Na druhou stranu, zmiňovaný dvojzápas proti Slovenkám by české hokejbalistky měly spíš vymazat z hlavy. Východní rivalky dorazily v nekompletním složení, po výsledcích 4:1 a 6:0 budou na turnaji určitě daleko náročnějším soupeřem. „Počítáme s tím, že budou o dost silnější. I trenér nám říkal, že byly kompletní asi jen z poloviny. Ale zatím nevíme, kdo přijede. Do každého zápasu půjdeme se stejným nasazením, každý tým nám může udělat problémy. Nikoho nesmíme podcenit,“ varuje Kábrtová.

Na úvod čeká domácí reprezentaci Velká Británie, pak přijdou bez přestávky na řadu Itálie, Slovensko, Spojené státy a Kanada. Pět dní – pět zápasů! O medailích se rozhodne po volném dni v pátek a sobotu.

Cíl je prostě placka. A nejlépe, kdyby byla zlatá

Hlavní kouč Karel Manhart znovu složil svůj tým z „pravověrných“ hokejbalistek i hokejistek, řada z nich hraje v zimní sezoně v Evropě či dokonce za mořem. Nikdo teď ale nepochybuje, že to českému týmu bude na umělé ploše stoprocentně klapat. „Jsou tam určité odlišnosti, ale jde o hráčky, které jsou zkušené v hokeji i v hokejbalu. Pořád je to podobné. Jsme v jenom mančaftu a je úplně jedno, jestli jste hokejbalistka, nebo hokejistka,“ ví česká útočnice.

Na sportovní svátek se všichni patřičně těší, ale určitě nastane i chvíle, kdy se hráčkám před bouřícím publikem rozklepou kolena. Teď jen aby to co nejrychleji zase odešlo! „Nervozita přijde, je to domácí šampionát. Budou od nás očekávání, přijdou fanoušci, rodina, všichni nás budou sledovat… Ale to během zápasu musíme úplně vypustit a soustředit se na zápas a na výsledek.“ Pardubice jsou vyhlášeným hokejovým městem, letní pauzu si teď můžou fanoušci zkrátit ideálním způsobem.

„Doufám, že jich dorazí hodně, na mužskou reprezentaci i na nás. Snad je hokejbal chytne,“ věří Aneta Kábrtová, která má o českém úkolu jasno. „Cíl je prostě mít placku. A bylo by nejlepší, kdyby byla zlatá!“ dodává odhodlaně.

Nominace ženské reprezentace na MS

Brankářky: Aneta Tupá (HC ŠD Písek), Kateřina Teplá (HBC JTEKT Svítkov Stars Pardubice), Kateřina Zechovská (HC Slavia Praha – ženy).

Obránkyně: Lucie Rejlová (HBC Hradec Králové 1988), Kateřina Držmíšková (TJ Lokomotiva Česká Třebová), Kateřina Němcová (HBC Karviná), Jana Fričová (HBC CSKA Karlovy Vary), Petra Herzigová, Veronika Volková, Karolína Kosinová (všechny HC Slavia Praha – ženy).

Útočnice: Petra Kvasničková, Linda Hyksová (obě TJ Lokomotiva Česká Třebová), Michaela Rullová, Pavlína Horálková, Barbora Patočková, Lucie Manhartová, Denisa Křížová, Vendula Přibylová, Aneta Lédlová (všechny HC Slavia Praha – ženy), Lucie Kubínová (TJ Sokol Poruba), Tereza Palová (HBC Karviná), Aneta Kábrtová (HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice), Martina Topičová (HBC JTEKT Svítkov Stars Pardubice).

Náhradnice: Petra Outratová (HBC JTEKT Svítkov Stars Pardubice), Barbora Martínková (TJ Lokomotiva Česká Třebová), Michaela Radová (HBC Plzeň-Litice), Adéla Pížová (TJ Sokol Poruba), Kristýna Kaltounková (HC Slavia Praha – ženy).

Realizační tým:
Hlavní trenér: Karel Manhart.
Asistenti trenéra: Michal Broulík, Ondřej Almaši.
Vedoucí družstva: Lukáš Grebeníček.
Fyzioterapeut: Jiří Tvrdík.