Menu Zavřít
Více Zavřít
Rozhovory

Bylo by krásné, kdyby i potřetí doma cinkla zlatá, přeje si Novák

28. 5. 2017 | Jakub Borovský
Když v roce 2009 naposledy pořádala ČR hokejbalové mistrovství světa v Plzni, byl Petr Novák ústřední postavou. Ve finále proti Indii rozhodl ve třetí minutě prodloužení o tom, že Češi získali podruhé v historii zlaté medaile. I nyní bude v Pardubicích. Jen už ne jako hráč. Novák pomáhá pořadatelům v roli ambasadora a v průběhu MS ho budete moci slyšet jako experta v České televizi.
 

Mistrovství se nezadržitelně blíží, jak se na něj těšíte?
Těším se moc. Roste mediální zájem, víc se o tom mluví, samozřejmě probíhají přípravy. Jak se to blíží, všechno se mi dostává do hlavy, čím dál tím víc těším.

Vy už do turnaje ale nevstoupíte jako hráč, v čem je pro vás hlavní rozdíl?
Dívám se na to trošku z jiného úhlu pohledu. Moje role na mistrovství je v zásadě taková ambasadorská. Budu se účastnit doprovodných akcí, pomáhám s nimi. A zároveň budu spolu komentovat v ČT. I proto se zajímám o informace ohledně všech týmů, jak se připravují naši, jaké máme šance a s napětím jsem sledoval českou nominaci. Komunikuji na jedné straně s trenéry, na druhé zase s hráči, abych znal podhoubí v kabině. Šampionát ale vnímám vesměs z nadhledu. Je to pro mě jiný pohled a moc se na to těším.

Vy jste za Českou republiku nastoupil na MS 2009 v Plzni, které se vám podařilo vyhrát. Na co doteď nejvíce vzpomínáte?
Nejvíc určitě na finále, to byla taková ta třešinka na dortu. By to zlatý hřeb, který ten báječný turnaj vygradoval. Všichni jsme doufali od začátku přípravy, že si finále budeme moct zahrát a že to dopadlo zlatým koncem, to pro nás všechny bylo úžasné. Jednak se nám ulevilo, protože jsme splnili takový předpoklad svůj i veřejnosti, která zlatou medaili prostě čekala, a na druhou stranu jsme zažívali všichni strašnou euforii. Prodloužení ve finále proti Indii bylo určitě pro nás tím nejsilnějším zážitkem, ale celých těch 14 dní pro nás bylo báječných.

Do Plzně tenkrát dorazilo 38 tisíc fanoušků. Pardubice chtějí tento rekord překonat, věříte tomu, že se jim to povede?
Šance určitě je. Jednak k tomu přistupuje velmi dobře město, které si šampionát vzalo za své. Za druhé organizační tým má zkušenosti s pořádáním velkých akcí typu Evropského poháru, takže věřím, že s organizací nebudou žádné problémy. Navíc mají velmi dobrou kampaň nejen v Pardubicích, které jsou svým umístěním v podstatě pro všechny blízko, ale po celých východních Čechách. Ty jsou ještě hokejbalově silné, ať už jde o Českou Třebovou, Chrudim, Přelouč, Hradec Králově nebo o Pardubice samy o sobě. I tohle myslím zajistí, že diváci dorazí ve velkém počtu, a to nejen z řad hokejbalistů, ale i veřejnosti.

Kdybyste měl vybrat největšího soupeře Čechů, kdo to bude?
Nebude žádným překvapením, že to jsou Slováci, kteří teď mají zlatou vlnu a budou ji chtít prodloužit určitě i u nás. Opět skládají silný tým a určitě si odvezou medaili. A pak samozřejmě Kanada, která na zlato už dlouho čeká a Česká republika je pro ně ideálním místem, aby si to ho vzala zpátky.

Jak tipujete, že dopadnou čeští hráči?
Klukům strašně moc přeji zlato. Bylo by krásné, kdyby i na třetím domácím šampionátu cinkla zlatá. To by byl hezký příběh a bylo by fajn ukončit zlatou éru Slovenska. Ale bude to těžké. Jedna věc je kvalita hráčského kádru, která je v našem případně podle mého názoru dobrá. Druhá věc je, jak kluci zvládnou domácí prostředí, protože kromě podpory na ně bude vyvíjen i tlak. Najednou budou v televizi, v novinách a místo několika stovek diváků bude na stadionu několik tisíc. Byl bych moc rád, aby hoši zvládli ten tlak a aby se soustředili jen na hřiště. Kvalitu mají, mohou jít vysoko a já věřím, že to tak i bude.